SPOTKAJMY SIĘ W BOLONII I FLORENCJI

Termin:
13.12–17.12.2023
Miejsce docelowe:
BOLONIA
Symbol imprezy:
KSF 01
Cena:
1500.00 PLN
Zaliczka:
250.00 PLN

 

 

MIEJSCA WOLNE - TAK - wyjazd potwierdzony

 

 

 

  

 

BOLONIA, FLORENCJA I FERRARA

W PRZYPADKU WŁASNEGO DOJAZDU LUB PRZYLOTU DO BOLONII CENA OFERTY WYNOSI - 900.00 PLN

Godziny i miejsca wyjazdów oraz przyjazdów

Wyjazd
Godzina
Przyjazd
Godzina
Wyjazd: Opole
Plac przed dworcem PKP
Godzina: 19:00
Przyjazd: Opole
Plac przed dworcem PKP
Godzina: ok. 10:00
Wyjazd: Nysa
Centrum przesiadkowe, stan.9
Godzina: 20:00
Przyjazd: Nysa
Centrum przesiadkowe, stan.11
Godzina: ok. 08:30
Wyjazd: Głuchołazy
Stacja paliw Orlen ul. Grunwaldzka 7a
Godzina: 20:45
Przyjazd: Głuchołazy
Stacja paliw Orlen ul. Grunwaldzka 7a
Godzina: ok. 08:00
SPOTKAJMY SIĘ W BOLONII I FLORENCJI

Spotkanie w zupełnie odmiennych stolicach regionów: Emilii Romanii oraz Toskanii. Z jednej strony Bolonii położonej u podnóża Apeninów, a z drugiej Florencji otoczonej łagodnymi wzgórzami tych samych gór, lecz w obecności innej flory. Wzgórza pokryte aksamitną zielenią gajów oliwnych oraz zarys alei podkreślony ciemną zielenią strzelistych cyprysów, to także cecha Toskanii. Florencja, nazwana przez Dantego „citta nobile” „szlachetnym miastem”, charakteryzuje się niezwykłym rozwojem literackim, artystycznym i naukowym, który miał miejsce w XIV-XVI wieku. Florencja, wraz ze swoimi światowej sławy artystami, myślicielami, pisarzami i naukowcami, skorzystała ze wszystkich aspektów tej wielkiej zmiany społecznej, materialnej i duchowej, i stała się jednym z katalizatorów tego nurtu myśli, stanowiąc jeden z najważniejszych ośrodków odrodzenia kultury światowej. Natomiast Bolonia, tak jak każde włoskie miasto ma coś własnego, oryginalnego i coś - „naj”. Największą budowę sakralną z cegły, najlepszą mortadelę, czy najdłuższy portyk na świecie. Ponadto Bolonia jest najstarszym w cywilizacji zachodniej ośrodkiem uniwersyteckim założonym w 1088 roku i z tego też tytułu jest „la dotta”, czyli „wykształcona, światła, uczona”. Zapraszamy na spacer w obliczu urbanistycznych klejnotów dawnej i obecnej Italii.

 

PROGRAM WYCIECZKI

Dzień 1.

Wyjazd z kraju. Przejazd nocny przez Czechy i Austrię.

Dzień 2.

W godzinach porannych przyjazd do Ferrary. Zwiedzanie centrum miasta, dawnej siedziby rodu d’Este: Castello Estense, Palazzo Comunale, Piazza del Municipio, katedra. Czas wolny. Następnie przejazd do Bolonii stolicy regionu Emilia Romagna. Miasto portyków, najstarszego uniwersytetu, krzywych wież, mortadeli oraz ragù alla bolognese, jednakże nie ze spaghetti, a tagliatelle (tasiemki). Zakwaterowanie w hotelu położonym w centrum miasta. Wieczorny spacer do placu Piazza Maggiore. Czas wolny. Powrót do hotelu. Nocleg.

Dzień 3.

Śniadanie. Przejazd autokarem do Florencji, stolicy Toskanii. Całodzienny spacer przez centrum „citta nobile”. Zwiedzanie kompleksu bazyliki Santa Maria Novella: kaplice z freskami, zakrystię i cmentarz Avelli. Dzieła, których nie można przegapić: Trójca Masaccio, Krucyfiks Giotta, Krucyfiks Brunelleschiego, freski Ghirlandaio, Filippino Lippiego, czy Botticellego. Następnie Bazylika San Lorenzo, która jest pierwszym miejscem kultu wzniesionym we Florencji oraz monumentalnym kompleksem, w którym ukształtował się renesans. Zwiedzanie: Bazyliki San Lorenzo, starej zakrystii, krużganków, muzeum Skarbu, krypty i monumentalnych podziemi. Spacer na Piazza del Duomo: rzut okiem na Katedrę Santa Maria del Fiore, Baptysterium San Giovanni ze słynną, dalej spacer do domu Dantego i na plac Santa Croce. Wejscie do gotyckiego kościoła Santa Croce, wnętrza niezwykłej syntezy sztuki, duchowości i pamięci. Z bazyliki wchodzi się następnie do dawnych krużganków, gdzie można również podziwiać doskonałość kaplicy Pazzi zaprojektowanej przez Filippo Brunelleschiego. Czas wolny. Następnie przejście do politycznego centrum miasta: Piazza Signoria, Palazzo Vecchio, Uffizi, Fontanna Neptuna, Loggia dei Lanzi, Ponte Vecchio oraz Piazza della Repubblica. Powrót autokarem do hotelu. Nocleg.

Dzień 4.

Śniadanie. Całodzienne zwiedzanie zabytkowego centrum Bolonii: Piazza Maggiore, Piazza del Nettuno z fontanną Neptuna i Palazzo Comunale – średniowiecznym ratuszem, Piazza di Ravegnata ze słynnymi krzywymi wieżami, Bazylika św. Petroniusza w Bolonii, Biblioteka Miejska Archiginnasio, gdzie były przeprowadzane pierwsze na świecie lekcje anatomii, w mieszczącym się tutaj Uniwersytecie Bolońskim. Jedną z wyjątkowych atrakcji Sanktuarium Matki Boskiej Życia (Santuario di Santa Maria della Vita) jest imponująca kolekcja naturalnej wielkości rzeźb z terakoty. Rzeźby te zostały stworzone przez artystę Niccolò dell’Arca pod koniec XV wieku i przedstawiają Opłakiwanie zmarłego Chrystusa. Uważane są za jedne z bardziej niezwykłych dzieł rzeźby renesansowej we Włoszech. Czas wolny na posiłek w Mercato di Mezzo Są tu dziesiątki stoisk sprzedających wszystko, od pikantnych chlebków piadina po słodkie żelki i ciastka. Znajdziesz tu i spróbujesz wiele tradycyjnych potraw bolońskich, w tym mortadelę, tagliatelle al ragù i tortellini in brodo. Dalej zwiedzanie Bazyliki św. Stefana, której historia sięga około 100 roku n.e., a dziś to Bazylika Grobu Pańskiego oraz Bazyliki św. Dominika, w której podziwiać można dzieła takich artystów jak Niccolo' dell'Arca i Filippo Lippi, Buonarotti oraz Giunto Pisano. W godzinach wieczornych wyjazd do kraju. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.

Dzień 5.

Przyjazd do kraju

 

Cena zawiera:

  • 2 noclegi w hotelu*** w centrum Bolonii, w 2–3-osobowych pokojach z łazienką;
  • wyżywienie zgodnie z programem – śniadania (bufet);
  • opiekę pilota;
  • przejazd komfortowym autokarem lub busem, w zależności od ilości uczestników;
  • ubezpieczenie MULTITRAVEL;
  • opłatę turystycznego funduszu gwarancyjnego TFG;
  • opłatę turystycznego funduszu pomocowego TFP;
  • podatek VAT. 

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów ok. 50 EUR;
  • przewodnik oraz słuchawki we Florencji – 20 EUR/osoba, przy min. 30 uczestnikach;
  • dopłaty do pokoju 1-osobowego – 300 PLN;
  • opłaty pobytowej płatnej na miejscu w hotelu ok. 10 EUR;
  • ewentualnego przelotu samolotem do Bolonii lub dojazdu własnego;
  • ewentualnego połączenia komunikacją miejską lotnisko-Bolonia-lotnisko ok. 20 EUR.

Uwagi:

 • W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od Biura program może ulec zmianie.
 • Osoby przylatujące lub dojeżdżające transportem własnym do Bolonii mają wliczony w cenę przejazd do Florencji autokarem lub busem, w zależności od ilości uczestników oraz koszt podatku wjazdowego do Florencji.

 

Informacje Praktyczne dla dolatujących do Bolonii

 

Jak dojechać z lotniska do centrum Bolonii:

1. Najtańszą opcją jest przejazd autobusem miejskim, ale wpierw musisz przejść ponad kilometr na przystanek Birra. Kursują z niego autobusy numer 81 oraz 91 lokalnego przewoźnika TPER. Bilet kupisz w kioskach oznaczonych literką T lub w aplikacji ROGER. Bilet kupiony u kierowcy kosztuje ciut więcej.

2. Droższą wersją jest przejazd autobusem lotniskowym linii 944, również obsługiwanym przez TPER. Nie dojeżdża on jednak do samego centrum, tylko do szpitala Ospedale Maggiore. Bilet kupisz w automacie na lotnisku i jest ważny przez 75 minut od skasowania. Upoważnia też do przesiadek do innych autobusów.

3. Najszybciej z lotniska do centrum dojedziesz pociągiem Marconi Express. Przejazd z lotniska na dworzec główny trwa tylko siedem minut, a stacja pociągu znajduje się na pierwszym piętrze terminala. Kupując bilet w dwie strony, zapłacisz mniej.

- Na lotnisku do Marconi Express można dotrzeć wchodząc na piętro odlotów, z którym jest połączony krytym tunelem.

- Połączenie jest aktywne od 5:40 do 24:00, z 8 odjazdami na godzinę w każdym kierunku w godzinach szczytu. Na dworcu centralnym w Bolonii, Marconi Express znajduje się w atrium na via de' Carracci, do którego można dotrzeć od wejścia na piazza Medaglie d'Oro przez przejścia podziemne dla pieszych.

- ELASTYCZNA STAWKA; bilety zakupione według elastycznej stawki można wykorzystać w dowolnym dniu w ciągu 12 miesięcy od daty zakupu na podróż do i z lotniska w Bolonii; w przypadku biletów powrotnych powrót musi nastąpić w ciągu 30 dni od daty wyjazdu.

- Koszt biletu w dwie strony – 20 EUR

Gdzie kupić bilet „Marconi Express”:

1. Automaty biletowe znajdują się na stacjach „Marconi Express” oraz na lotnisku w strefach odbioru bagażu „Schengen” i „Extra Schengen”. Gotówka i monety (z wyłączeniem automatów znajdujących się w strefie odbioru bagażu na lotnisku, które akceptują wyłącznie karty płatnicze).

2. Bilet „Marconi Express” można kupić w wielu punktach stacjonarnych, w szczególności: - Punkty TPER na dworcu głównym, dworcu autobusowym i Lame - Biura Bologna Welcome znajduje się w strefie przylotów lotniska i na Piazza Maggiore - Inne punkty sprzedaży na dworcu głównym kolejowym w Bolonii i na lotnisku

3. Aktualne ceny biletów i godziny odjazdów znajdziesz na https://www.tper.it/ oraz https://www.marconiexpress.it/.